امور مشاركتهاي اجتماعي ، سازمانهاي مردم نهاد و خيريه هاي حوزه سلامت
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۷ آذر
br ENGLISH
تاریخ: 1394/05/07 تعداد بازدید: 28
بيانيه همايش ملي سازمانهاي مردم نهاد در برج ميلاد تهران(مرداد94)
متن بيانيه همايش ملي سازمانهاي مردم نهاد در برج ميلاد تهران(مرداد94)

 

 

متن كامل بيانيه پاياني همايش ملي سازمان هاي مردم نهاد سلامت، بدين شرح است:

بسمه تعالي

      در هزاره سوم، حضور و ظهور سلامت و شادابي در زندگي مردم از طريق مشاركت و تلاش تك تك شهروندان و در مسير توسعه پايدار محقق مي شود؛ اين حركت اما شكل نمي گيرد مگر در چارچوب تشكيل سازمان هاي مردم نهاد. البته وظيفه سنگين دولت ها در فراهم سازي بستري مناسب براي تاسيس اين سازمان ها و نيز پرورش انسان سالم غير قابل چشم پوشي است و تحقق جامعه ي سالم تنها با مشاركت ساختارمند مردم امكان پذيرخواهد بود.

       در كشور ما نيز سياست هاي كلي سلامت، ابلاغي مقام معظم رهبري، چشم انداز چنين مسيري را به طور كامل براي دست اندركاران حوزه سلامت ترسيم كرده است. بند 11 اين سياست ها بر افزايش آگاهي،       مسووليت پذيري، توانمندي و مشاركت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامين، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفيت نهادها و سازمانهاي فرهنگي، آموزشي و رسانه¬هاي كشور تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تاكيد كرده است.

 

ما سازمان هاي مردم نهاد سلامت كشور،

1-                  از رياست محترم جمهور، هيات محترم دولت و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي به دليل اهتمام به گسترش سمن ها و ارتقاي كيفيت آنها تشكر و قدرداني مي نماييم.

2-       با توجه به وجود حسن همكاري در آحاد جامعه ايراني و انگيزه كمك رساني به همنوعان كه ريشه هاي عميق ديني ما آن را تقويت نموده است، از دست اندركاران صدا و سيما مي خواهيم با ارائه برنامه هاي گسترده در همه شبكه ها نسبت به ارتقاي اين روحيات تلاش مضاعف نمايند.

3-       از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مي خواهيم نسبت به ارائه اولويت هاي بهداشتي و درماني، آموزشي و پژوهشي به منظور جهت دهي به فعاليت سمن ها، جامعه را هدايت نمايند.

4-       از دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور مي خواهيم به منظور افزايش مشاركت دانشجويان در سمن ها، راهكارهاي مناسبي از جمله تدوين سرفصل هاي آموزشي با موضوع "خدمات و مشاركت هاي اجتماعي" را طراحي نموده و با امتيازدهي به دانشجويان فعال، زمينه ي مشاركت بيشتر آنان در اين حوزه، به ويژه در مناطق محروم را فراهم اورد.

5-       از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مي خواهيم يكي از امتيازهاي ضروري براي ارتقاء اساتيد، حضور فعال آنان در سمن ها و فعاليت هاي اجتماعي را تصويب نموده تا مورد بهره برداري هيأت هاي مميزي دانشگاه ها قرار گيرد.

6-       به منظور تسريع در راه اندازي سمن ها و گسترش آن ها در جامعه از وزارت كشور مي خواهيم موانع موجود را بررسي و روش هاي تسريع كارهاي اداري را كارشناسي نمايند.

7-       به منظور بالابردن انگيزه مشاركت هاي مردمي در حل معضلات و رفع تنگناهاي بهداشتي- درماني جامعه، از وزارت دارايي، دولت محترم و مجلس شوراي اسلامي مي خواهيم قوانين بخشودگي ماليات براي فعالان و حاميان سمن ها و به خصوص باقيمانده دارايي سمن ها در پايان سال مالي را به تصويب برسانند.

8-       از آحاد جامعه مي خواهيم به منظور بالابردن فرهنگ تعاون، همكاري و همدلي ضمن مشاركت در سمن هاي مختلف نسبت به ايجاد سمن هاي جديد به تناسب نياز جامعه مشاركت فعال داشته باشند.

9-       به منظور پرورش روح همبستگي و تعاون بين دانش آموزان از وزارت آموزش و پرورش مي خواهيم  هسته هاي سمن مدارس را پايه گذاري نموده و با تشكيل شوراي سمن هاي هر ناحيه براي تقويت سمن هاي دانش آموزي با همكاري والدين اقدام نمايد.

10-     از شوراهاي اسلامي و شهرداري ها مي خواهيم با تصويب قوانين جديد ساختمانهاي بهداشتي درماني را كه توسط سمن ها و بمنظور استفاده عموم جامعه ساخته مي شود ، از عوارض ساخت و ساز و نوسازي معاف نمايد.

11-     از گمرك جمهوري اسلامي مي خواهيم با وضع مقررات جديد نسبت به معافيت تجهيزات پزشكي و داروهاي وارده از خارج از كشور با تاييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي سمن هاي سلامت اقدام نمايد.

12-     از وزارت امور خارجه انتظار داريم با معرفي سمن هاي سلامت،  به ايرانيان  مقيم خارج از كشور در جذب كمك هاي آنان همكاري نمايد.

13-     به منظور تامين تغذيه سالم و تحقق فراهم شدن مواد غذايي سالم، با تشكيل سمن هاي مربوطه، از معاونت غذايي دارويي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و همچنين جهاد كشاورزي مي خواهيم راهكارهاي خطوط اصلي تغذيه سالم را براي جامعه با بهره گيري از آموزش هاي مستمر فراهم نمايد.

14-     از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي مي خواهيم با تشكيل شوراي عالي سمن ها با حضور منتخب سمن هاي كشور، اداره امور سمن ها را بصورت كاملا مردمي و با نظارت معاونت هاي وزارتخانه فراهم نمايد.

 

/img/NoImage.jpg
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal